VITA znamená také živý, syrový či tepelně neupravený. Jídelníček sestávající se pouze ze syrové stravy (angl. RAW FOOD) jedí lidé, kteří se nazývají vitariáni. Vitariáni jsou lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl, přírodní léčbu, biopotraviny, ekologii, život v souladu s přírodou a také o kompletní filozofii života.

Pro koho jsou VITA recepty určeny?

VITA recepty jsou určeny pro všechny lidi, kteří chtějí změnit svoje stavování a hledají k tomu vhodnou inspiraci. VITA recepty jsou vhodné pro všechny lidi inklinující k veganství či ke zdravému životnímu stylu. Dlouhodobí vitariáni jedí převážně monostravu (tj. jednosložková strava oddělená od jiných složek potravin) a takovéto recepty používají pouze jako zpestření svého jídelníčku. Při přechodu na vitariánství však není úplně jednoduché vydržet pouze na jablcích, hruškách, banánech, okurkách apod., proto tyto recepty mohou posloužit také při přechodu z běžného stravování se vařenou stravou na stravování se stravou syrovou. VITA jídla často chutnají každému, i když se stravujete převážně např. typickou českou kuchyní. Proto doporučuji úplně každému, abyste vyzkoušeli recept, který vás zaujme.

Co to jsou VITA jídla?

VITA jídla jsou často i jídla veganská (občas s výjimkou použití medu). Na jejich přípravu se používá převážně ovoce, zelenina, ořechy, semínka, houby, kořeny, kvítí a lupení, a to vše v čerstvém stavu. VITA jídla se připravují máčením, mixováním, krájením, odšťavňováním, sušením a občas i mražením. VITA jídla mohou být tepelně upravená max. do 42 stupňů Celsia (tj. do teploty, kdy se všechny hodnotné látky stále uchovají v potravě) a nejsou chemicky upravovaná (suroviny jsou v přírodní podobě). Takto připravená jídla si uchovávají náboj života a mnoho důležitých prvků, kterými jsou např. vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty, přírodní cukry, přírodní tuky a další.

Další informace o živé stravě

Více o živé stravě se můžete dočíst na stránce vitarián.cz. O vitariánství můžete diskutovat také s ostatními příznivci tohoto životního stylu na Facebooku ve skupině RAW FOOD CZ & SK.

Nákup VITA surovin

Na přípravu VITA jídel budete ze všeho nejdříve potřebovat kvalitní suroviny v BIO a RAW kvalitě. V článku Nákup VITA surovin se dozvíte, jak si tyto suroviny obstarat.

Vybavení VITA kuchyně

Na přípravu VITA jídel budete potřebovat kvalitní kuchyňské spotřebiče na drcení, mixování, odšťavňování, sušení a další úpravu VITA surovin. V článku Vybavení VITA kuchyně jsme pro vás vybrali spotřebiče, které vám s přípravou VITA jídel pomůžou.