Jak dojít ke zdravému stravování?

Zjednodušte si váš život, jezte pouze jednoduchou stravu. Jednoduchý způsob stravování má v sobě neuvěřitelnou sílu. Nebudete se však moci stravovat jednoduše až té doby, než si vytvoříte svůj vlastní názor. Abyste si ho vytvořili, tak se musíte zbavit několika zažitých přesvědčení ohledně stravování. Také musíte zapojit vlastní iniciativu k načerpání nových znalostí ohledně stravování. Dejte se na vlastní cestu za zdravým životem. Buďte sví.

Co to jsou zdravé stravovací návyky?

Zdravá stravaNázorů na správné stravování je opravdu mnoho. Lidé přebírají stravovací návyky od svých rodičů, z veřejných stravovacích míst, také od jiných kultur nebo od různých specialistů, poradců či vědců. Hodně lidí jednoduše převezme nějaký názor, podle tohoto názoru se řídí a vytvoří si tak svůj návyk. Dobré je pak pro ně jen to, k čemu si navykli. Už se však vůbec neptají, jestli je tato strava vhodná i pro jejich tělo. Zastávat názor vědců či doktorů bez zkoumání skutečné prospěšnosti stravy, mi přijde příliš riskantní. Jestli patříte mezi ty, kteří jídlo jednoduše sní a už se neptají  „Co jsem to vlastně snědl? Je toto jídlo zcela jistě prospěšné pro mé tělo?“, tak vězte, že se svým životem velice riskujete.

Všichni jsme originální. Buďte sami sebou

Ne, nestal se ze mě znalec správného stravování, který by lidem nutil svůj názor. Za posledních několik málo měsíců jsem však ohledně stravování a zdravého životního stylu načerpal spoustu informací. Použil jsem tyto informace a vyzkoušel jsem tak sám na sobě, zda skutečně fungují. Výsledek se dostavil, fungují. Předávám proto dál pouze to, co jsem si ověřil sám na sobě. Ovšem vy si můžete vytvořit zcela vlastní přístup zdravého životního stylu. Pracujte s informacemi, načerpejte inspiraci, ale vždycky si to nezapomeňte ověřit sami na sobě. Po provedených změnách naslouchejte vašemu tělu a zjistěte tak, jak se změnila vaše realita: zdravotní stav, různé symptomy onemocnění, energie, spánek, myšlení a další. Trvalé změny přicházejí v dlouhodobém horizontu, proto buďte trpěliví.

Ověřte si to sami na sobě

Ano, skutečně vás nabádám k tomu, abyste nikomu nevěřili. Proveďte vlastní bádání. Zjistěte tak skutečnou pravdu sami. Nedoporučuji vám, abyste zcela věřili doktorům. No, kdyby byli všichni lidé zdraví, kdo by se k nim chodil uzdravovat? Jak by se doktoři uživili? V životě razím tezi, že v jednoduchosti je síla. Farmaceutické, medicínské, chemické a agrotechnické firmy vždy vědí nejlépe, jak se máte zachovat. Jejím hlavním motorem je však zisk, nikoliv možnost, abyste došli k vlastnímu poznání. Zjednodušte váš životní styl a nespoléhejte se na druhé. Velice se vám tak zjednoduší život, budete mít jasnou mysl a pohodové žití.

Bílkoviny, bílkoviny, bílkoviny,…

Základním kamenem moderních výživových pravidel jsou bílkoviny. Kdyby však tato doporučení byla pravdivá, tak by všichni lidé byli zdraví a ve výborné kondici. Proč to tak tedy není? Jednoduše proto, že přemíra bílkovin lidskému tělu nijak neprospívá. Ano, neprospívá. Určitě jste slyšeli několik pouček o tom, jak musíte přijímat tolik a tolik bílkovin denně. No, tak se od nich chvíli osvoboďte a vyzkoušejte si sami na sobě, zda je to opravdu nutné.

Živočišné bílkoviny? Ble…

Bez bílkovin nelze zcela jistě žít. Bílkoviny však musíme přijímat ve zcela jiné formě, než jak jsme doposud zvyklí. Vynechejte ve vašem jídelníčku živočišné produkty. Živočišné bílkoviny jsou totiž tvořeny větvenými aminokyselinami. Tělo není uzpůsobeno k zužitkování a metabolizaci struktur. Aby tyto látky mohlo použít, tak je musí nejdříve rozštěpit na jednoduché složky. Při tomto procesu přicházíte o spoustu energie, jelikož to vašim buňkám zabere příliš mnoho práce. Nadmíru tak opotřebováváte vaše vnitřní orgány, čímž zkracujete životnost sami sobě. Máte potenciál žít déle, ovšem vy sami jste si vybrali kratší život s brzkým příchodem nemoci a stáří. Opravdu chcete takový život?

Rostlinné bílkoviny? Správná volba!

Konopná semínkaOdkud tedy získávat ty správné bílkoviny? Z jednoduchých aminokyselin – rostlinných bílkovin. Aminokyseliny připravují tělo o daleko méně energie. Tělo se nemusí nikterak namáhat, jelikož rostlinné bílkoviny ihned využívá k výstavbě vlastních bílkovinných struktur. Vyzkoušejte to sami na sobě. Snězte pořádný kus masa a běžte si zaběhat. Jak se cítíte? Předpokládám, že na umření. Vaše tělo vám jen říká, že s takovou to daleko nedotáhnete. Druhý den snězte hodně banánů a běžte si zaběhat. Že to jde snáze? No jistě, tělo využívá rostlinnou stravu vysoce efektivně a nemusí tak ukrajovat z energie, která je dodávaná pro vaše další funkce.

Ptejte se sami sebe, co je pro vás zdravé

Lidé se stávají vegany především z etických důvodů. Jistě mají pravdu a já zastávám jejich životní postoj. K tomu vás však nenutím. Přistupte k vašemu jídlu z jiného směru. Ptejte se sami sebe, jestli je to dané jídlo pro vás zdravé. Čerpejte informace z různých zdrojů a ověřte si sami na sobě, jestli jsou tyto informace pravdivé. Nebuďte už nikdy nemocní. I pouhá chřipka je nemoc (a ve vyšším věku dokonce závažná, jelikož na ni můžete umřít). Vynechejte z vašeho jídelníčku živočišné produkty. Nemusíte hned, stačí postupně. Uvidíte, že se vašemu tělu velice uleví. A nezapomeňte jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny, ze které získáte velké množství rostlinných bílkovin. Vašemu tělu se báječně uleví a vy se budete cítit skvěle. Ověřte si to!

Autor článku: Pavel Chodil